melanomy.cz
  Centra léčby melanomu mapicka4.gif

Přečetli jsme

<< Zpět na seznam článků

Slunce vám neublíží - Letní servis ve 20

S blížící se sluneční sezonou řešíme každý rok podobné otázky. Jak se o sebe v horkých dnech správně starat? Jedno je jisté. Ať už patříte k těm, které se bez opalování neobejdou, nebo jste naopak vyznavačkou stínu či polostínu, před sluncem v létě zkrátka není úniku. Abyste si ho užila plnými doušky a zároveň vyvázla se zdravou kůží, buďte před ním o krok napřed.

Kosmetické firmy jsou naštěstí na naší straně a rok co rok přinášejí novinky, ze kterých si vybere opravdu každá, ať už je vám kolem dvaceti a trápí vás třeba akné, nebo je vám o pár let víc a bojujete například s prvními vráskami. Co je tedy nového pod sluncem? Zatímco ochranný faktor SPF je všeobecně známý, možná nevíte, že vás chrání pouze před UVB zářením. Díky němu se sice opálíte, ale spáleniny a eventuální kožní onemocnění jsou také jeho práce.

Méně známá je ale zkratka PPD nebo IPD, která chrání naopak před UVA paprsky. Ty pronikají do kůže nejhlouběji a mají na svědomí předčasné stárnutí kůže, ovšem zároveň narušují i přirozenou imunitu kůže. Profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty v Praze doporučuje: "Chcete-li si užívat slunečných dnů s pocitem, že jste dobře chráněna před obojím typem záření, hledejte na krabičkách opalovacích přípravků kromě hodnoty SPF i údaj o hodnotě PPD nebo IPD, či informaci o tom, že přípravek splňuje takzvanou australskou normu. Je totiž celosvětově uznávaná a garantuje, že výrobek absorbuje 90 % UVA záření."

Problematická pleť ve dvaceti

Vaše pleť je v tomto věku sice krásně napjatá, první vrásky jsou zatím v nedohlednu, zato vás ale můžou pěkně potrápit třeba nepříjemné pupínky. Jak se o problematickou pleť nejlépe starat, vládne-li venku třicetistupňové vedro? Důležité je, abyste pokožce poskytla spolehlivou ochranu proti slunci a zároveň se postarala o to, aby byla i dostatečně zavlažená. Na každodenní cestu z domova do práce nebo do školy vám bude v pohodě stačit, když ráno použijete lehkou hydratační emulzi, nejlépe rovnou s ochranným faktorem. Máte pocit, že lépe by vás chránila pořádná krémová vrstva?

Kdepak, ve vysokých teplotách potřebuje pleť jenom lehkou péči, zato nabitou zvláčňujícími přísadami. Pokud víte, že budete většinu dne trávit na přímém slunci, je lepší to nepodceňovat a rovnou si vzít k ruce klasický opalovák s ochranným faktorem alespoň patnáct. Níže rozhodně nechoďte a své tváři dopřejte přípravek s ještě vyšším číslem, ideálně SPF 30. I v tomto případě volte spíš lehké nemastné složení. Jestliže se i přes veškerou péči objeví další pupínek, nemačkejte ho. Otevřeným rankám slunce vůbec nesvědčí. Kdybyste se však náhodou neudržela, tak postižená místa skryjte pod vrstvičku korektoru s vysokým ochranným faktorem.

Horečka letní noci

Máte za sebou chytání bronzu na pláži či výpravu za památkami? Ať tak či tak, co takhle vyrazit večer za zábavou? Aby vám to při západu slunce opravdu slušelo, vsaďte na speciální kosmetiku po opalování. Donedávna se na pultech nabízela hlavně ta, která o pokožku po náročném horkém dni dokonale pečovala, vrátila jí ztracenou vláhu, popřípadě napravila mírné škody od sluníčka. Dnes už je k dostání i taková, díky které můžete krásně podtrhnout svůj nový zlatavý odstín. Na výběr máte od klasických bronzerů na obličej přes zářivé emulze na tělo až po různé chladivé a pečující spreje se třpytkami. Některé z nich mohou obsahovat i nižší ochranný faktor. Dokud slunce totiž definitivně nezapadne, tak vlastně stále ještě opaluje, i když s mnohem menší intenzitou. Takže pokud se například chystáte protančit podvečer, pořádně se na to připravte.

1. regenerační balzám na opalování, rodinné balení, SPF 20, Lirene, 200 ml, 220 Kč; 2. ochranná tyčinka na citlivé partie, SPF 50, Payot, 595 Kč; 3. opalovací gel s extra rychlým vstřebáváním, SPF 20, Ambre Solaire, Garnier, 200 ml, 269 Kč; 4. ochranný opalovací krém na tvář i tělo, SPF 12, Orlane, 200 ml, 2195 Kč; 5. třpytivé regenerační mléko po opalování, Avon Bronze, 200 ml, 239 Kč

Tip Juicy:

Jste při opalování zvyklá odkládat vrchní díl plavek? Pak věnujte oblasti dekoltu a prsů zvláštní pozornost. Pokožka je v těchto místech totiž obzvlášť citlivá a nepříjemnou spáleninu si tak můžete z pláže odnést raz dva. Používejte proto na tyto partie přípravky s nejvyššími ochrannými faktory a hlavně si dávkujte slunce postupně. Uvidíte, vyplatí se vám to.

Monika Grafková
Zdroj: Juicy, mladazena.cz

Plážové oblečení
Objednávka plakátu
© Dermatovenerologická klinika 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, 2005