melanomy.cz
  Centra léčby melanomu mapicka4.gif

Přečetli jsme

<< Zpět na seznam článků

Budou z nás černoši?

Důvod? Žhavá léta a většinou i celé slunečné roky, které prožíváme, nás mění. Stanou se z nás Afričané? Podle odborníků to rozhodně vyloučené není!

Sluneční paprsky se na naší kůži podepisují čím dál víc. Pokud bychom každý rok prožívali tak horké období jako v poslední době, na pleti se to rozhodně musí projevit. Lidstvo se prostě určitě vývojově přizpůsobí. Není to ale otázka jedné nebo dvou generací.

Tak například hamburský kožní lékař Florian Pesantes si tím je jistý: "Lidská kůže se začne zbarvovat do tmava a zesílí. Bude to její obrana před spálením. Není vyloučeno, že v budoucnu by vlivem změn klimatických podmínek mohly zcela vymizet světlé typy."

Do bronzova opálená těla? Možná je to teď velký hit, ale v budoucnu asi nebudou žádnou výjimkou. Slunce do nás po dle klimatologů bude v budoucnu 'prát' o sto šest. A vědci varují: Buňky v naší kůži projdou díky UV záření přeměnou a vytvoří se nové barevné pigmenty."

Valí se na nás extrémní horka!

Horka a sucha trvají stále déle. Dnešní Evropu trápí až třikrát více než v předminulém století. Přišla na to skupina meteorologů z bernské univerzity ve Švýcarsku. A bude ještě hůř! Oteplování by mělo pokračovat i v dalších letech...

Stále častěji Evropu trápí tropická horka a sucha. V poslední době se navíc prodlužuje jejich trvání až na trojnásobek. Zatímco v devatenáctém století vydrželo extrémní počasí nejdéle jeden a půl dne, dnes není výjimkou ani třináct dní. A v budoucnosti se bude situace ještě zhoršovat. Dá se také očekávat, že počasí bude častěji kolísat z extrému do extrému.

Zeptali jsme se na názor i českých meteorologů: "Ano, teploty opravdu stoupaly. Způsobil to hlavně úbytek ozonové vrstvy. A počasí v Evropě ovlivňoval v posledních letech především klimatický jev El Niňo. I v budoucnu se dá předpokládat oteplování. Ale jak se počasí v budoucnu změní, zatím nelze přesně říct," prozradila Blesku meteoroložka Lenka Přidalová.

Čeští lékaři o tmavnutí pleti: Nebude to tak jednoduché!

"Tmavá kůže je výsledkem dlouhodobé selekce, která vznikla v Africe. Běloši tam prostě neměli šanci přežít. Jak dlouho by ale probíhal návrat zpět, kdy by se z bělochů měli stát lidé s tmavou pletí, se odhadnout nedá," říká primář dermatologického oddělení vinohradské nemocnice Petr Arenberger.

A jak tedy vývoj naší pleti do budoucna vidí čeští lékaři? "Letní teploty, ty by nám ani tak nevadily. Horší je to se slunečním zářením. To kůži kromě toho, že ji dokáže krásně opálit, i poškozuje. Způsobuje ji starší, vrásčitou a podporuje tvorbu kožních nádorů," říká Arenberger.

Bude tak muset pořádně zapracovat i chemie v nás! "Kůže černochů má jiný typ melaninu, který lépe chrání před UV zářením. To bělochům chybí. Je to tak trochu věc biologické chemie," vysvětluje Arenberger.

Lucie Müllerová
Zdroj: www.blesk.cz

Plážové oblečení
Objednávka plakátu
© Dermatovenerologická klinika 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, 2005