melanomy.cz
  Centra léčby melanomu mapicka4.gif

Přečetli jsme

<< Zpět na seznam článků

Čechy zabíjí bůček, slunce a cigarety

Lékaři zatím přesně nevědí, proč rok od roku přibývá pacientů, kteří onemocní rakovinou kůže a ledvin.

Kolik Čechů je nemocných rakovinou
V roce 2003 bylo 66 637 nových případů rakoviny a 29 195 na rakovinu zemřelo.
Z toho nově nemocných
Muži
Nádory kůže (plus zhoubný melanom kůže) 24,6%
Průdušky a plíce 13,7%
Tl. střeva a konečníku 13,6%
Ledvin a močového ústrojí 10,1%
Ženy
Nádory kůže (plus zhoubný melanom kůže) 24,1%
Prsu 17,5%
Tl. střeva a konečníku 10,0%
Ledvin a močového ústrojí 4,7%
V roce 2001 bylo 61 460 nových onemocnění a 30 011 lidí rakovinu zemřelo.
Zdroj: Národní onkologický registr, nejčerstvější údaje jsou za rok 2003.

Česko trápí nádory ledvin a kůže

V případě rakoviny ledvin jde sice "jen" o pár desítek nových nemocných ročně, jenže přibývají takovým tempem, že se lékaři polekali. A hlavně: je jich víc, než je evropský průměr. Alespoň to vyplývá z čerstvé statistiky Národního onkologického registru. "Kdo jednou zjistí, proč nádory vznikají, získá Nobelovu cenu," krčí rameny onkoložka z České onkologické společnosti Jitka Abrahámová.
Přesto lékaři aspoň tuší, jaké mohou být důvody, že právě v Česku přibývá nádorů ledvin. "Ledvinám škodí všechno, co se vylučuje do moči, tedy všechny zplodiny z nezdravého jídla a pití, které sníme a vypijeme. Jednoduše řečeno - náš nezdravý životní styl. Ale kromě toho mají velký vliv pilulky, léky na bolest, které často bezhlavě polykáme," říká Petra Tesařová, onkoložka z Všeobecné fakultní nemocnice.
V případě rakoviny kůže, která je novodobou českou hrozbou, však jde o tisíce nových nemocných ročně. Tento druh nádoru je dokonce u mužů i u žen nejčastější. "Hlavní viník je v tomto případě jasný - slunce," říká onkoložka Petra Tesařová. Někdy přitom k vyvolání nemoci může stačit i jediná dovolená.
"Samozřejmě se rakovina nevytvoří ze dne na den, ale k tomu, aby se vytvořili předchůdci nádoru, tedy aby se začala rozrůstat mateřská znamínka, k tomu opravdu stačí jedno léto," říká Jitka Abrahámová. "Kdo má hodně znamínek, bledou kůži, od přírody zrzavé vlasy, ten by se neměl opalovat vůbec. Nikdy," dodává důrazně lékařka.
Velký problém je, že u řady lidí lékaři nádory zjistí jen náhodou nebo až v pokročilém stadiu. Například u rakoviny plic, za kterou mohou hlavně cigarety, lékaři nádor objeví až u 85 procent lidí pozdě. U rakoviny žaludku objeví nádor v pokročilém stavu až u 70 procent lidí a rakovinu kůže zjistí pozdě až u celé čtvrtiny lidí. Jediná dobrá zpráva tak je, že nepřibývá lidí, kteří by na nádory umírali.

Lenka Petrášková
Zdroj: www.mfdnes.cz

Plážové oblečení
Objednávka plakátu
© Dermatovenerologická klinika 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, 2005